Opony letnie – kiedy zakładać?

Opony letnie – kiedy zakładać?

Kiedy zakładać opony letnie? To pytanie, które każdy kierowca sobie zadaje podczas pierwszych cieplejszych dni. Generalnie wiele zależy od potrzeb, jednak z pewnością zawsze warto pokusić się o wymianę opon z zimowych na letnie. Przekonaj się, jakie są zalecenia co do tego kiedy wymieniać i dlaczego nie warto jeździć na zimówkach w lato.

Opony letnie - zalecenia producentów

Producenci dbają o bezpieczeństwo swoich klientów. Z tego powodu wydają zalecenia, dzięki którym nie ma wątpliwości kiedy należy założyć opony letnie. Co do zasady zaleca się tego dokonać, gdy średnia temperatura dobowa przekracza 7 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury opony zimowe tracą wiele ze swoich właściwości, w wyniku czego nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Wymiana opon - na co zwrócić uwagę?

Podczas zmiany na opony letnie warto przy okazji zwrócić uwagę na ogólny stan techniczny auta. Dobry zakład wulkanizacyjny podczas dokonywania wymiany opon przejrzy stan klocków hamulcowych oraz tarcz, a także sprawdzi czy nie ma żadnych wycieków. Są to elementy eksploatacyjne, które wymagają szybkiej reakcji na powstałe i dostrzeżone usterki. Dzięki temu unikniemy późniejszych kosztownych napraw, które będą konsekwencją zaniedbania.

Opony zimowe latem - dlaczego nie warto?

Zdarza się, że w środku lata widzimy jeszcze sporo samochodów na oponach zimowych. Jest to dosyć powszechna praktyka, która ma na celu „wyjeżdżenie” już zużytej zimówki. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Właściwości użytkowe zimowego ogumienia w okresie letnim ulegają pogorszeniu, co negatywnie odbija się na bezpieczeństwie jazdy.

 

Takie działanie jest najbardziej ryzykowne w przypadku kierowców, którzy wiele kilometrów pokonują w trasie. Opony zimowe latem mają znacznie wydłużoną drogę hamowania nawet o kilkanaście metrów. Dodatkowo mają one mniejszą styczność z nawierzchnią, co wpływa na mniejszą stabilność pokonywania zakrętów oraz zwiększa ryzyko tzw. „aquaplanningu” (czyli wpadnięcia w poślizg).

 

Opony letnie są dedykowane do jazdy latem, ze względu na swoją konstrukcję oraz mieszankę gumową użytą do produkcji. Z tego powodu zapewniają znacznie lepsze parametry użytkowe, założone opony zimowe latem. Szczególnie dotyczy to tych kierowców, którzy sporo podróżują w okresie letnim, ponieważ dysfunkcje są szczególnie odczuwalne właśnie przy pokonywaniu dużych odległości i przy wyższych prędkościach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *