Aplikacja Uber – jak działa i czy warto z niej korzystać?

Aplikacja Uber – jak działa i czy warto z niej korzystać?

Aplikacja Uber funkcjonuje w Polsce już od jakiegoś czasu. Narosło wokół niej wiele kontrowersji, które warto wyjaśnić. Z tego powodu postanowiliśmy zebrać do kupy wszystkie fakty, jakie wiążą się z tym jak działa Uber oraz przedstawić możliwe konsekwencje dla jej użytkowników.

 

Aplikacja Uber - jak działa?

Aplikacja Uber jest prosta w obsłudze, zarówno z punktu widzenia pasażera, jak i kierowcy. Wszystko sprowadza się do tego, że wystarczy ściągnąć aplikację na swój telefon, zarejestrować konto, określić miejsce w którym się znajduje się pasażer, a także określić miejsce docelowe – to wystarczy, by czekać na zamówionego kierowcę. Aplikacja poinformuje pasażera o tym, jakie auto po niego podjedzie, kto będze kierowcą i jaki będzie koszt przejazdu.

Uber - jak płacić?

Koncepcja funkcjonowania jest podobna do tej znanej z klasycznych taksówek. Aplikacja Uber umożliwia jednak płatność wyłącznie za pośrednictwem karty kredytowej. Nie istnieje możliwość uiszczenia opłaty bezpośrednio u kierowcy. Jest to kłopotliwe z punktu widzenia osób, które nie chcą udostępniać danych swojej karty kredytowej. Są to poufne informacje, których utrata może mieć poważne konsekwencje finansowe.

Aplikacja Uber - ryzyka z nią związane

Pomimo korzyści, takich jak teoretycznie atrakcyjniejszy cennik, Uber niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa, a także inne, nieco szersze konsekwencje. Aby je lepiej zrozumieć, warto przytoczyć sposób rekrutacji kierowców do Ubera, a ta procedura nie należy do skomplikowanych, w wyniku czego nie gwarantuje wiarygodności prawidłowego doboru.

Jak zostać kierowcą Uber?

Rekrutacja nowych kierowców nie zapewnia dostatecznej ochrony pasażerów przed potencjalnie niebezpiecznymi osobami. Aby rozpocząć biznesową współpracę z aplikacją Uber, wystarczy posiadać (zgodnie z oficjalnymi informacjami ze strony aplikacji):

  • dowód osobisty
  • prawo jazdy min. od roku
  • zaświadczenie o niekaralności
  • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym
  • aktualną polisę OC
  • dokument, który potwierdza prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od jej formy

Zgodnie jednak z oficjalnymi informacjami, wymóg posiadania działalności gospodarczej nie jest obligatoryjny. Wystarczy nawiązać współpracę z którymś z tzw. „partnerów flotowych”, by aplikacja Uber stała się źródłem dochodu. W praktyce oznacza to, że kierowcą może zostać w zasadzie każdy, kto posiada prawo jazdy minimum od roku – a co ze znajomością topografii miasta czy chociażby badaniami predyspozycji psycho-fizycznych?

Jak zostać kierowcą taksówki?

Dla porównania i dokonania właściwej oceny weryfikacji przyszłych kierowców, warto zapoznać się z wymaganiami, jakie muszą spełniać przyszli taksówkarze. Są one znacznie bardziej rygorystyczne, co ma na celu zapewnić dostateczną ochronę pasażerów. Ustawowe wymagania są następujące:

  • ukończone minimum 21 lat (w Uberze może jeździć 18-latek),
  • dysponowanie ważnym zaświadczeniem o braku przeciwskazań zdrowotnych i psychologicznych do pracy w charakterze kierowcy
  • dysponowanie autem i posiadanie do niego tytułu prawnego
  • niekaralność poświadczone sądownie

Już na etapie konieczności spełniania samych wymagań formalnych wyraźnie widoczne są działania weryfikacyjne, które nie dopuszczą do wykonywania zawodu osób np. niezrównoważonych psychicznie. Ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa pasażerów. Jeżeli kierowca nie posiada odpowiednich predyspozycji, może stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla przewożonego człowieka, ale i dla całego ruchu drogowego w ogóle.

Aplikacja Uber - odpowiedzialność w wypadku

Rozważając kwestie bezpieczeństwa warto wziąć pod uwagę, kto ponosi odpowiedzialność w razie wypadku. Chociaż aplikacja Uber przewiduje współpracę wyłącznie z osobami posiadającymi ważne ubezpieczenie OC oraz otwartą własną działalność, to istnieje ewentualność natrafienia na kierowcę zatrudnionego na podstawie umowy zlecenie. W tym drugim przypadku dochodzenie swoich praw może być utrudnione. Wszystko z racji możliwości obejścia tego przepisu – wystarczy, że firma zatrudniająca „uberowego” kierowcę nie zgłosi umowy zlecenia. W takich okolicznościach, gdy dojdzie do kolizji z uszczerbkiem na zdrowiu pasażera, właściciel firmy może się wyprzeć, iż kogoś takiego zatrudniał. Odszkodowanie wówczas będzie możliwe do uzyskania, ale wyłącznie na drodze sądowej. A i tak nie ma pewności, że kierowca (sprawca wypadku) będzie dysponować odpowiednią kwotą, by je wypłacić.

Klasyczne taxi to większe bezpieczeństwo!

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku korzystania usług z klasycznej taksówki. Ryzyko zatrudniania kogoś „na czarno” jest zbyt wysokie, ponieważ auta jeżdżące jako taxi musi być odpowiednio i wyraźnie oznakowane. W razie wypadku nie ma żadnych wątpliwości, że sprawcą był kierowca określonej korporacji. Dzięki temu zawsze zostanie ustalony winny całego zajścia, zaś poszkodowany pasażer zyskuje pewność, że odszkodowanie uzyska w każdym wypadku.

Aplikacja Uber - czy warto?

Aplikacja Uber jest wygodna w użyciu, jednak nie zapewnia odpowiedniej ochrony dla pasażerów. Koncepcja jej funkcjonowania uwzględnia możliwość obchodzenia przepisów prawa, co może mieć opłakane konsekwencje w razie wypadku – przede wszystkim z punktu widzenia szansy na uzyskanie odszkodowania. Dodatkowo kierowcy Uber nie muszą mieć zaświadczenia o stanie zdrowotnym oraz psychologicznym. Zatem w przeciwieństwie do klasycznej taksówki, za kierownicą Ubera może zasiąść np. osoba cierpiąca na ataki padaczki. Nie trzeba wiele wyobraźni, by przewidzieć możliwe skutki ataki tej choroby na drodze, po której można poruszać się 90 km/h. Jedyną korzyścią korzystania z Uber jest niższa cena za km – jednak czy tych kilka złotych zrekompensuje utratę zdrowia lub życia?

CHCESZ MIEĆ TAKSÓWKĘ POD RĘKĄ?

SKORZYSTAJ Z NASZEJ APLIKACJI MOBILNEJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *